Viszonylag sűrűn felmerülő kérdés, hogy az elektromos rásegítésen kívül milyen egyéb módszerrel lehet növelni a fekvőkerékpár teljesítményét. Ez főleg azoknál a sporttársaknál szokott kérdés lenni, akik kifejezetten hegyes-völgyes vidéken élnek vagy teljesítmény kerékpározással feszegetik a határaikat. Egyébiránt Magyarország sík, illetve enyhén dimbes-dombos vidékein való túrázás során az alább szereplő praktikák nélkül is boldogulhatsz a fekvőkerékpároddal.
A blogsorozat első részében a hajtástechnika tökéletesítését fogom tárgyalni.
Mennyire tekersz hatékonyan?
Ha még hagyományos taposópedált használsz akkor valószínűleg SEMENNYIRE és bizony érdemes foglalkoznod a hajtástechnikád fejlesztésével. Tekerés közben a hajtókar és a pedál 360 fokot jár be. A taposópedál használatával a kör mindössze 30-35%-t használod ki erőátadásra, hiszen csak ennyire tudsz NYOMÓerőt gyakorolni. A kör maradékában, 65-70%-ban semmi hasznos nem történik: a lábad holtteher, amit a másik lábadnak kell „cipelnie”.
Ennek a kis hatékonyságú hajtástechnikának a javítására találták ki a patent pedált és cipőt (az SPD technológiát).
Aki nem ismeri, annak pár szóban: a cipő talpán van egy patentszem, ami a pedálon lévő csatba rögzül. A kioldást úgy oldotta meg a leleményes feltaláló, hogy a pedálról lelépés mozdulatával, azaz a sarok elmozdításával oldjon ki. Amilyen ijesztőnek hangzik a láb rögzítése a pedálhoz, annyira könnyen és egyszerűen használható. Nem! Nem esel el vele!
A patentpedál segítségével már nem csak NYOMÓerőt, hanem HÚZÓerőt is tudsz képezni a pedálokra, ráadásul a kettőt egyidejűleg is megtudod tenni. Szükség esetén akár a TELJES körívet is megtöltheted hasznos hajtóenergiával.
Ez a módszer óriási mértékben megdobhatja a teljesítményedet , ami a nehezebb vagy hajtósabb szakaszokon bizony jól jöhet. További előnye, hogy a lábaidat egyenletesebben terheli, hiszen már nem csak a toló izmaidat, hanem a húzó és a teljes kör kihasználásánál pedig a „nem is tudsz róla” izmaidat is megdolgoztatja.
A hab a tortán pedig, hogy a lejtős, lazulós szakaszokon, ahol nem tekersz, sem kell a lábaidat tartanod, mert a talpadon lévő patentszem ezt megteszi helyetted.
Beállítása
A biztonságos használat érdekében érdemes figyelmet szentelned a patent pedálok optimális beállításának. A cipőtalpon lévő patentszem rögzítéséért és kioldásáért a képeken is látható rugós csat a felelős. A rugó előfeszítése, tehát a kioldáshoz szükséges láberő mértéke imbuszkulccsal állítható, finomhangolható. Kezdésnek érdemes a leggyengébbre állítani.
Ekkor valószínűleg úton-útfélen ki fogsz lépni belőle, akkor is, amikor csak húzni szándékoztál tekerés közben. Értelemszerűen addig húzd az imbuszcsavart, amíg már tekerés közben nem csatol ki, viszont még kényelmesen, könnyű sarokmozdulattal ki tudsz lépni a patentpedálból.
Biztonság
Ha kezdő rekus vagy, úgy a patentpedál használatával érdemes addig várnod, amíg belejössz a fekvőkerékpározásba. Személyes tapasztalatom, hogy az optimális kioldási erősség beállítását és némi rutin szerzését követően nem jelent extra kockázatot a használata, azonban nagy élményt és teljesítménynövekményt nyújt a megindulásoknál, az emelkedőkön és a határfeszegető pulzuskergetésnél is.
A megfelelő cipő
További teljesítmény növelő trükk a merev talpú cipő használata. Segítségével a talpad pedál általi pontszerű terhelését tudod csökkenteni, ami hosszútávon is kényelmes tekeréshez és jobb energiagazdálkodáshoz vezet. Erre megint csak kiváló megoldást nyújtanak a korábban említett kerékpáros patent cipők, amik különböző mértékű talpmerevítéssel kerülnek forgalomba. Az egészen merev talpúakban nehezebb a járás, amolyan matrózos, de a középmerev talpú túra kerékpáros cipőkben már szinte a megszokott lesz.
Tehát ha több teljesítményt szeretnél kihozni a fekvőkerékpárodból, akkor első körben a fenti fejlesztéseket érdemes fontolóra venned. További ötletekkel a blogsorozat következő részében fogok jelentkezni.
Ha a témával kapcsolatban kérdésed merül fel, szívesen állok rendelkezésedre a szokásos elérhetőségeimen.
Jó tekerést és szép nyárvéget kívánok!
Recuman