A fekvőkerékpár azon kerékpároknak a gyűjtőneve, amik a hagyományos kerékpárok álló, előre görnyedő ülőpozíciójától eltérően, hátradőlt fekvő vagy ülőpozícióban teszik lehetővé a kerékpározást. Gyakran használjuk rájuk a rekumbens kifejezést is, ami az angol “recumbent” szó magyarosítása. Jelentése fekvő vagy heverő. A fekvőkerékpár egyébként nem egy új keletű találmány, hiszen korai példányokról már 1890-s évekből is vannak fényképek, az 1940-as évekből pedig archív felvételek. Ennek ellenére a történelem viharai során hol eltűntek, hol előkerültek. Majd az 1980-as évektől erősödött meg jelenlétük a sporteszközök palettáján, aminek köszönhetően ma már egyre gyakrabban találkozhatunk velük a kerékpárutakon. És, hogy miért is jó a fekvőkerékpár?
Mindenek előtt, mert kényelmes
A speciális ülő- és fekvőkerékpár üléseken nagyobb felületen érintkezel a kerékpárral, mint a hagyományos kerékpárnyergeken. A testsúlyod nagyobb felületen támaszkodik, arányaiban kisebb pontszerű nyomást gyakorolva egyes testrészeidre. Ez a felület normál gyémántvázas bringánál körülbelül 40-50 cm2 (a markolatok, a pedálok és a nyereg), míg a rekumbenseknél lehet akár 250-300 cm2 is.
Ebből következik, hogy ha egy a testalkatodhoz illő fekvőkerékpáron tekersz, kisebb a kényelmetlenség és a fájdalomfaktor, hiszen a csuklód, a karod, a vállaid és az altájad sincs kitéve túlzott hosszútávú terhelésnek.
A konvencionális kerékpározást leginkább az ácsorgáshoz, míg a fekvőkerékpározást az üléshez, vagy kanapén heverészéshez tudnám hasonlítani, annak minden előnyével. Ezen felül az ülő vagy fekvő pozícióban a tekinteted sem lefele a betont bámulva, hanem előre irányul, ezzel lehetővé téve a táj szépségének élvezetét.
Hatékony és kisebb a légellenállás
Ezt az előnyét leginkább 20-25 km/h feletti sebességnél, illetve szembe szélben érezheted, ahol a légellenállási együttható már számottevő. A kisebb légellenállás mellett a kényelmes testtartás jobb energiagazdálkodáshoz segít hozzá, kevésbé fáradsz el és hosszabb távon is jó teljesítményt tudsz nyújtani.
Élményfaktor
Tegyük fel, hogy egy napos utazás vár rád. A szép táj ellenére mennyire lesz élvezetes az utazás, ha ezt a közlekedési eszköz telítettsége miatt csak állóhelyen tudod megtenni és mennyire tudod átadni magad a látkép szépségének, ha ülőhelyen? Ezen felül a fekvőkerékpár mindenhol, amerre jár egy jelenség: érdeklődést, vidámságot és gyermekkacajt fakasztva.
Biztonság
Sok laikus azt feltételezi, hogy az ülő vagy fekvő helyzetben való kerékpározás veszélyes, pedig a valóságban ez nem így van. Sőt! A fekvőkerékpárokat biztonságosabbnak tartják a hagyományos társaiknál, hiszen a legveszélyesebb, a kormányon való átesés szinte lehetetlen velük. A legrosszabb ami történhet, az az oldalra dőlés, de ez is csak akkor, ha megálláskor elfelejted letenni a lábaidat. Ráadásul a feledékeny rekusok is csak fél magasságból dőlnek el, nem úgy mint gyémántvázas kerékpárt használó társaik.
A közúti forgalomban szintén jól használható a legtöbb fekvőkerékpár. A rekumbens.hu-n többnyire középmagas és magas fekvőkerékpárokat találhatsz, amik egy személyautó sofőr ülésmagasságával megegyező, vagy magasabb üléspozíciót biztosítanak. Mindemellett a láthatóság fokozható zászló használatával vagy nappali fény segítségével, illetve a visszapillantó tükör is hasznos kiegészítő a közúti forgalomban.
Nehéz megtanulni?
Nem, nem nehéz! És persze tanácsokkal és instrukciókkal is segítelek az elindulásban, illetve ha nincs lehetőségünk személyesen találkozni, akkor ide kattintva olvashatsz a tanuláshoz szükséges tippekről és trükkökről.
Amire azonban szeretném felhívni a figyelmedet, hogy a fekvőkerékpár más izomcsoportokat mozgat meg, mint a normál kerékpár. Ezeknek az izmoknak meg kell erősödniük ahhoz, hogy hasonló, illetve jobb teljesítményre legyél képes, mint amit megszoktál. Ezért a kezdeti időszakban a rövidebb túrák javasoltak, mondjuk a megszokott táv fele. Egyéntől és megtett távolságtól függően 2-3 hét rendszeres használatot követően már hosszabb távon is élményt fog nyújtani a fekvőkerékpározás.
Milyen fekvőkerékpárt válassz?
A felhasználási céltól függően a fekvőkerékpárok között is számtalan koncepcióval találkozhatsz. Kis kerék, nagy kerék, magas vázépítés, alacsony vázépítés, teleszkópos váz, bot reku, ülő vagy fekvő, alsó vagy felső kormányos és sorolhatnám még. Nincs rossz vagy jó koncepció, hiszen mindegyiknek megvan a maga előnye, erőssége.
Amikor választasz, az első lépés, hogy megfogalmazd, mire akarod használni a rekumbensedet. Túrára? Edzésre? Versenyre?
Második fontos szempont a testalkatod (testmagasság, mennyire vagy zömök stb.), és hogy esetleg van-e valamilyen alkati érzékenységed (csukló-, váll-, derékfájás).
A harmadik szempont pedig, hogy hogyan ÉRZED magad a rekumbens ülésében. Éppen ezért a kiszemelt fekvőkerékpárt a rekumbens.hu budapesti szolgáltató központjában kötelezettségmentesen megtekintheted, kipróbálhatod és akár a bérlés és szolgáltatás fül alatt szereplő feltételek mellett kis is bérelheted.
Lesz a méretedben?
Amit tudnod érdemes még, hogy az összes fekvőkerékpár hajtókar távolsága állítható, illetve több méretű üléssel és kerékkel kerülnek forgalomba, ezzel elősegítve a személyre szabás lehetőségét. Az alkatodhoz megfelelő rekumbens kiválasztásában természetesen segítségedre vagyok, illetve a tesztek és blogbejegyzések fül alatt a választásodat segítő teszteket és blog bejegyzéseket is olvashatsz.
Az ideális fekvőkerékpár kiválasztásánál a prekoncepcióinkat és előítéleteinket érdemes félre tenni. Magam is sok olyan kerékpárral találkoztam, ami a szakmai racionalitásoknak ellent mondott. Ilyen például, hogy a 20”-os kerekű Challenge Mistral rekumbens, ami fürgébb, mint néhány 26”-os társa, vagy hogy az én testalkatomnak a mindenes öszvér Challenge Focus az egyik legkényelmesebb a hosszútávú túrákhoz.
Speciális alkatrészigény?
A rekumbens.hu-n hirdetett eladó fekvőkerékpárok kiválasztása során nagy hangsúlyt fektetek a fő alkatrészek épségére, korróziómentességére, ezzel biztosítva, hogy hosszútávon is sok örömet okozzanak az új tulajdonosuknak. De mivel többnyire használt kerékpárokról van szó, felmerülhet benned a kérdés, hogy mi a helyzet akkor, ha valami meghibásodik, vagy elromlik a rekudon.
A fekvőkerékpárok fő alkatrészein, tehát a vázon, az ülésen, a kormányszerkezeten és a csomagtartón kívül a kopó alkatrészek többsége hagyományos kerékpáralkatrész, amiket könnyedén beszerezhetsz egy hagyományos kerékpárboltban is. Ha pedig egy fekvőkerékpár specifikus alkatrész menne tönkre, úgy akkor sincs baj, hiszen a rekumbens.hu-n azok vagy pótalkatrészeik is beszerezhetőek. A pótalkatrészekről egy kis ízelítőt az alkatrészek fül alatt találhatsz.
És hogyan tovább?
Amennyiben a fenitek alapján kedvet kaptál a fekvőkerékpárokhoz, úgy a rekumbens.hu budapest 16. kerületi szolgáltató központjában előzetes időpontegyeztetéssel megtekintheted és kipróbálhatod őket. Ha személyesen nincs lehetőséged ellátogatni hozzánk és inkább a házhozszállítási szolgáltatásunkat vennéd igénybe, akkor a megfelelő rekumbens kiválasztásához keresd az ügyfélszolgálati telefonszámunkat.